دستیار پژوهش

(درجه دکترای مدیریت بیزنس) مخفف عبارت Doctorate of Business Administration است. DBA یک مدرک دکترای تحقیقی است که تمرکز آن بر شیوه ­های کاربردی تجارت و بیزنس است. سطح دروس در این دوره مانند Ph.D. خیلی بالاتر از دروس دوره­ های کارشناسی ارشد است.

انتخاب  DBA یا Ph.D. ؟     

تحقیقات در DBA بر مباحث کاربردی تجارت متمرکز است و نتایج حاصل از این تحقیقات مستقیما به تخصص یا حرفه دانشجو مرتبط است. تحقیقات هم تئوری و هم عملی است. پایان نامه DBA از نظر سطح دشواری، سعی و تلاشی که لازم دارد، سطح اطلاعات و معلومات و نظارت و ارزشیابی کاملا مشابه پایان نامه Ph.D. است.

DBA شامل یک پایان نامه یا پروژه جامع پایانی است که طی یک دفاعیه رسمی باید به تصویب برسد. درجه دکتری وقتی به دانشجو اعطا می­ شود که دروس، امتحانات و تحقیقات نوشتاری را با موفقیت به پایان برساند و پایان نامه او نیز به تصویب برسد.

DBA ممکن است تخصص­ هایی مانند:

DBA گرایش استراتژی

DBA گرایش مالی

DBA گرایش بازاریابی

DBA گرایش مدیریت عملیات و …

داشته باشد. همچنین در مقایسه دوره DBA با دوره Ph.D.، می توان تفاوت­ های اساسی آنها را در قالب چند نکته اصلی بیان کرد:

افرادی که وارد دوره ­های Ph.D. می ­شوند، معمولاً جوانانی هستند که به تازگی از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده ­اند و سابقه کار اندکی دارند. اما افرادی که در دوره ­های DBA تحصیل می­ کنند، معمولاً در دهه ۳۰، ۴۰ و یا ۵۰ زندگی خود بسر می­ برند و دارای سال­ ها سابقه کاری و موقعیت شغلی خوبی هستند. این افراد معمولاً دانش آموختگان دانشگاهی هستند، اما به استفاده از دانش مدیریت در کارهای خود اهمیت می­ دهند. یکی از تفاوت­ های اساسی مابین این دو دوره، انگیزه ه­ایی است که افراد را به هر یک از آنها سوق می دهد. برای دانشجویان Ph.D.، تدریس و تحقیق عامل اصلی است و برای دانشجویان DBA چالش ­های ایجاد شده در کار دلیل اصلی آن است، چرا که آنها در حال حاضر جایگاه شغلی خود را پیدا کرده ­اند. اما DBA برای این افراد فراتر از دانشی است که در دوره ­های پیشین همچون MBA آموخته ­اند، در واقع DBA آنها را به محققانی تبدیل می ­کند که مسائل و مشکلات را از دید علمی ­تر می­ بینند. دوره Ph.D. معمولا دوره ه­ای تمام وقت است و دانشجویان در طی ۴ الی ۵ سال تنها بر تحصیل خود متمرکز هستند، اما دوره DBA به گونه ­ای طراحی شده که افراد در کنار شغل فعلی خود به آن می­ پردازند. همچنین، در دوره Ph.D. افراد موضوع پایان نامه خود را طوری انتخاب می ­کنند که خلاء های علمی موجود در تئوری­ های مدیریتی را پر کنند، اما دوره DBA تاکید بیشتری بر حل مسائل موجود دارد.

Ph.D. با تئوری­ های پیشرفته سر و کار دارد و بیشتر برای کسانی مناسب است که دوست دارند محقق حرفه ­ای و یا مدرس دانشگاه شوند. مدرک پایانی دوره ­ها که برای دسته ­ای از افراد از اهمیت خاصی برخوردار است، آخرین وجه تمایز بین این دو دوره به شمار می­ رود. در حالی که دوره Ph.D. در میان دانشگاه ­ها و سازمان­ ها شناخته شده است، دوره DBA بسیار جوانتر است، بنابراین ارزش و اعتبار آن می تواند به اعتبار مرکزی که مدرک از آنجا اخذ می شود، بستگی داشته باشد. هر چه که افراد در مراکز شناخته شده ­تر و با کیفیت ­تر تحصیل کنند، به اعتبار مدرک آنها افزوده خواهد شد.

مهم­ترین عوامل برای سنجش کیفیت دوره دی بی ای (DBA) در سه عامل اصلی خلاصه می­ شوند، ۱. مرکز ارائه دهنده ­ی دوره، ۲. اساتید و ۳. دانش پژوهان. یک دانشگاه برجسته و با سابقه، وجود اساتید شایسته و متخصص در حوضه مدیریت که توانایی انتقال دانش و مهارت­ های عالی مدیریت را به افرادی که خود در بالاترین پست­ های مدیریتی و همراه با پیش زمینه تحصیلی مدیریت هستند، داشته باشند و در نهایت دانش پژوهانی که به غنی شدن فضای کلاس ­های درس از طریق انتقال تجارب خود و دید تیزبین نسبت به مسائل و مشکلات، موجود کمک کنند. دانش پذیران دوره عالی مدیریت راهبردی کسب و کار دارای پیشینه ­های اجرایی و تجارب مدیریتی مختلف هستند. ایجاد و گسترش شبکه ارتباطی دانش پذیران، یکی دیگر از مزیت­ های این دوره می­ باشد.

پایان نامه DBA رساله یا پایان نامه DBA

اما دانشجویان دوره های DBA در آخرین مرحله از تحصیل شان یک مسئله بزرگ دارند و آن هم انجام رساله یا پایان نامه DBA است.

واقعیت این است که این دانشجویان نیاز به کمک دارند، نیاز به مشاوره دارند. مخصوصا که بسیاری از آنها رشته تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس متفاوتی داشتند و حالا برای انجام رساله DBA یا برای انجام پایان نامه DBA در همه مراحل باید مشاوران توانمندی در کنارشان باشند.

و این مشاوران قاعدتا باید در موارد زیر با تجربه بوده و توان تخصصی بالایی داشته باشند:

 • انتخاب موضوع به روز برای رساله DBA
 • انتخاب مقالات معتبر و به روز برای پایان نامه DBA
 • آشنایی با شیوه نگارش پروپوزال DBA
 • احاطه کافی به روش تحقیق پایان نامه DBA
 • تخصص در روش تحقیق های کیفی در رساله DBA
 • آشنایی کامل با چارچوب و محتوای فصل اول پایان نامه DBA یعنی کلیات پژوهش
 • آشنایی کامل با چارچوب و محتوای فصل دوم پایان نامه DBA یعنی مبانی نظری و پیشینه ی پژوهش
 • آشنایی کامل با چارچوب و محتوای فصل سوم پایان نامه DBA یعنی روش تحقیق
 • آشنایی کامل با چارچوب و محتوای فصل چهارم پایان نامه DBA یعنی تجزیه و تحلیل داده های تحقیق
 • آشنایی کامل با چارچوب و محتوای فصل پنجم پایان نامه DBA یعنی نتیجه گیری و پیشنهادات پژوهش

 

مدیراما؛ باشگاه دانشجویان مدیریت یکی و شاید بهترین مرکز برای مشاوره و کمک به دانشجویان DBA است.

 

برای ثبت درخواست مشاوره می توانید از لینک های زیر استفاده کنید:

 

درخواست مشاوره انتخاب موضوع پایان نامه DBA

درخواست مشاوره انجام پروپوزال پایان نامه DBA

درخواست مشاوره انجام پایان نامه DBA

 

لطفا در هر درخواستی که ثبت می کنید شرح روشنی از خواسته های خود بنویسید و نیز شماره تلفن و ایمیل خود را جهت مکاتبات بعدی مرقوم بفرمایید.

پایان نامه مدیریت، پروپوزال مدیریت، موضوع پایان نامه مدیریت، مقاله بیس مدیریت، پایان نامه DBA، پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت، پایان نامه فوق لیسانس مدیریت، فصل دوم پایان نامه مدیریت، فصل سوم پایان نامه مدیریت، فصل چهارم پایان نامه مدیریت، فصل پنجم پایان نامه مدیریت، دانلود پایان نامه مدیریت، پروپوزال پایان نامه مدیریت، موضوع رساله دکتری، موضوع پایان نامه DBA، مبانی نظری پایان نامه، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت، هزینه انجام پایان نامه مدیریتارسال دیدگاه
 1. باسلام
  بنده در حال تحصیل در دوره DBA دانشگاه صنایع و معادن ایران هستم برای انتخاب موضوع پایان نامه درخواست مساعدت دارم.
  لیسانس بنده ریاضی محض و فوق لیسانس حسابداری هستم
  ۲۷ سال سابقه کاری و عمدتا مدیر مالی شرکتهای بزرگ بوده ام ودر حال حاضر مدیر مالی یک هولدینگ با ۶ شرکت تولیدی و بازرگانی هستم لذا اگرچه گرایش تحصیلی ام استراتزیک میباشد ولی هر موضوعی که مباحث مالی داشته باشد جذابتر بوده و امکانات و تخصص بنده نیز در ان بیشتر میباشد
  متشکرم

  دیدگاه توسط جواد قاسملو
  پاسخ
  • با سلام و احترام
   لطفا با شماره تماس ۰۹۳۰۴۳۳۴۹۶۷ با ما در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنیم.

   با تشکر

   دیدگاه توسط مدیر
   پاسخ
ارسال دیدگاه
(الزامی) (الزامی)

مرتب‌سازی بر اساس: