تازه های کتاب

یکی از منابع آزمون دکتری درس استعداد تحصیلی است که برای مطالعه و تسلط بر آن مطالعه کتاب استعداد تحصیلی الزامی است.
از سال ۱۳۹۰ آزمون ورودی مقطع دکترا در رشته های مختلف برای اولین بار به صورت نیمه متمرکز برگزار می گردد. این آزمون شامل ۲ مرحله آزمون کتبی سراسری و مصاحبه حضوری می باشد. در مرحله اول، داوطلبانی که امتیاز بییشتری کسب کنند، به تعداد چند برابر ظرفیت برای آزمون مصاحبه به دانشگاه ها معرفی می شوند. یکی از مواد امتحانی آزمون کتبی، «استعداد تحصیلی» است که مانند زبان انگلیسی بین همه رشته ها مشترک است. «استعداد تحصیلی» یک درس و یا رشته خاصی امتحانی نیست، بلکه ابزاری برای سنجش توانایی های ذهنی و استعداد فرد جهت تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی می باشد. این آزمون دارای بخش های مختلفی است که هر یک، ابعادی از شخصیت فرد را می سنجد. در این آزمون هوش، منطقه فدرال تجسم، سرعت عملی، تسلط داوطلب بر مبانی ریاضیات و نیز قدرت درک و تحلیلی متون پیچیده و طولانی، مورد ارزیابی قرار می گیرد. استعداد تحصیلی در اکثر کشورها با عنوان آزمون های GRE و GMAT شناخته می شود. این آزمون ها در حد آزمون هایی مانند TOEFL و یا IELTS شناخته شده است و شرکت در آن برای متقاضیان ادامه تحصیل در برخی رشته ها یک ضرورت است. این آزمون دارای دو بخشی اصلی سوالات کمیتی (Quantitative) و کلامی (Verbai) می باشد. بخش کمیتی خود شامل چند توع سوال ریاضی و بخش کلامی نیز شامل سوالات درک مطلب، منطقی و تحلیلی است. آزمون استعداد تحصیلی برای همه گروه های امتحانی به ترتیب شامل سوالات زیر می باشد:

  • درک مطلب (۱۰ سؤالی)
  •  منطقی (۱۰ سؤالی)
  • تحلیلی (۱۰ سؤال)
  • کمیتی ( ۱۰ سؤال)

برای هر یک از این ۴ بخش ۱۵ سوال در نظر گرفته شده و در مجموع آزمون «استعداد تحصیلی» ۶۰ سوال را در بر میگیرد. تنها استثناء مربوط به گروه امتحانی فنی – مهندسی است که به جای سؤالات منطقی باید به ۱۵ سؤال تجسمی پاسخ دهند. در این آزمون همه سوالات چند گزینه ای هستند.

کتاب استعداد تحصیلیفصول کتاب استعداد تحصیلی

این کتاب شامل پنج بخش با عناوین (درک مطلب، منطقی، تحلیلی، کمیتی، تجسمی) است و هفت فصل با عناوین (تحلیل متن، گزاره های منطقی، مهارت های عددی، عبارت های جبری، هندسه، مباحث تکمیلی).
کتاب استعداد تحصیلی توسط هادی مسیح خواه و محمد وکیلی نوشته شده است. این کتاب، کتابی پربار و ارزشمند برای دانشجویانی که قصد آمادگی برای کنکور دوره دکتری دارند، است.


ارسال دیدگاه
(الزامی) (الزامی)