دستیار پژوهش

وقتی صحبت از انتخاب موضوع پایان نامه می شود، معمولا پای مقاله بیس یا مقاله پایه هم به میان می آید. اما مقاله بیس چیست و به چه دردی می خورد؟ این سوالی است که خیلی از دانشجویان کارشناسی ارشد از خود می پرسند و ما قصد داریم تا در این نوشته به زبان ساده در مورد آن صحبت کنیم.

معمولا برای دانشجویان کارشناسی ارشد آخرین مرحله یعنی انجام دادن پایان نامه، دشوارترین مرحله است. چون صرفا نشستن سر کلاس و امتحان پایان ترم نیست، بلکه باید آستین ها را بالا زد و با یا بدون کمک استادان راهنما و مشاور یک کار علمی انجام داد.

اما از کجا باید شروع کرد؟ چه موضوعی را باید به عنوان موضوع پایان نامه انتخاب کرد؟ چطور موضوعی را انتخاب کنیم که اطمینان داشته باشیم تا آخر می توانیم آن را انجام دهیم. چطور مدل مفهومی و روش تحقیق پایان نامه را از همین ابتدا مشخص کنیم؟ برای جواب دادن به این سوالات، مقاله بیس می تواند کمک خیلی زیادی به شما بکند.

♣ مطلب مرتبط: انتخاب موضوع پایان نامه مدیریت

مقاله بیسویژگی های مقاله بیس

مقاله بیس معمولا یک مقاله ی به روز است که نهایتا مربوط به دو سال قبل تا الان می شود. برای مثال اگر سال ۲۰۱۷ هستیم، مقاله از نظر زمان چاپ در نشریه باید ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۷ باشد. علاوه بر جدید بودن و به روز بودن، مقاله بیس باید ویژگی های زیر را دارا باشد تا بتوان از آن به عنوان مبنایی برای کار پایان نامه استفاده کرد.

مقاله بیس خوب:

 • حاوی مدل مفهومی است.
 • چارچوب نظری دارد.
 • فرایند انجام کار را به روشنی توضیح داده است.
 • حاوی ابزار جمع آوری اطلاعات است. مثلا اگر ابزار جمع آوری اطلاعات پرسش نامه است، باید سوالات پرسش نامه در مقاله بیس آمده باشند.
 • روش تحقیق را به خوبی توضیح داده است و روش های آماری مورد استفاده در آن مشخص هستند.
 • در عنوان و مدل مفهومی، معمولا ارتباط یا اثر چند متغییر جدید سنجیده شده است.
 • حاوی جامعه، نمونه و روش نمونه گیری است.

البته ذکر این نکته لازم است که مقالات بیس مدیریت، بسته به گرایش دانشجویان مدیریت کمی با هم تفاوت دارند. برای مثال دانشجویان کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی ممکن است به دنبال مقاله بیسی باشند که در آن از تکنیک های تصمیم گیری چندمعیاره یا روش های فرا ابتکاری استفاده شده است. یا دانشجویان کارشناسی ارشد بازاریابی به دنبال مقاله بیسی با چندین متغییر باشند.

با این اوصاف پیدا کردن مقاله بیس، کمی مشکل و زمان بر است. زیرا شما باید اولا با وب سایت های علمی و نحوه جستجو در آنها آشنا باشید و دوما باید بتوانید از بین انبوه مقالاتی که در این وب سایت ها وجود دارد، مقالاتی که حاوی ویژگی های بالا هستند را تشخیص دهید. در مدیراما گاهی پیش می آید که برای انتخاب مقاله بیس خوب تا پنجاه مقاله را دانلود و بررسی کرده باشیم. اما به هر حال همیشه به بهترین نحو به پاسخ درخواست کنندگان برای مقاله بیس جواب داده ایم.

♣ مطلب مرتبط: روش جستجوی مقالات علمی

یادتان باشد که مقاله بیس ها حتما انگلیسی هستند. چون مقالات فارسی به دلیل تکراری بودن، نمی توانند به عنوان مقاله بیس انتخاب شوند.

در فروشگاه محصولات دانشی مدیراما، مقالات بیسی گردآوری شده است که می توانند به عنوان موضوع پایان نامه مورد استفاده قرار گیرند. به مقاله بیس های فروشگاه سر بزنید. اگر مقاله بیس مورد نظرتان را در فروشگاه پیدا نکردید، می توانید از طریق فرم تماس با ما درخواست خود را برای ارائه مشاوره در خصوص انتخاب موضوع پایان نامه ثبت نمایید. بهتر است بر اساس علاقه خود یک یا چند کلمه کلیدی را به ما بگویید تا بتوانیم دقیق تر انتخاب کنیم، اما اگر کلمه ای در نظر ندارید، نگران نباشید ما به شما کمک می کنیم تا بر اساس شرایط خودتان و دانشگاهتان بهترین مقاله بیس را داشته باشید.

وقتی مقاله انتخاب و قسمت های اصلی آن ترجمه شد یک پیش پروپوزال دو صفحه ای اولیه برای شما تهیه می کنیم. این پیش پروپوزال و مقاله بیس را به اساتید راهنما و مشاور نشان دهید، اگر مورد تایید آنها بود می توانید دست به کار تدوین پروپوزال شوید.

برای ترجمه مقاله بیس می توانید از لینک زیر درخواست خود را ثبت کنید:

خدمات ترجمه تخصصی متون مدیریت

 

همچنین می توانید برای تهیه پروپوزال از خدمات مدیراما استفاده کنید. برای ثبت درخواست خود لطفا از لینک زیر استفاده کنید:

تدوین پروپزال کارشناسی ارشد مدیریت

انجام پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت

مدیراما در تمامی مراحل پژوهش همراه شماست.

 ارسال دیدگاه
 1. مقاله بیس درمورد موضوع کاربرد روش ahpدرانتخاب بهترین محل احداث ساختمان شهرداری

  دیدگاه توسط سیده سمیه یابری مفرد
  پاسخ
  • با سلام و احترام
   لطفا با شماره تماس ۰۹۳۰۴۳۳۴۹۶۷ با ما تماس بگیرید یا روی تلگرام پیغام بگذارید.

   پیروز و سربلند باشید.
   مدیراما، باشگاه دانشجویان مدیریت

   دیدگاه توسط مدیر
   پاسخ
 2. سلام اینکه گفته شده مقاله بیس حتما باید انگلیسی باشد ، جمله درستی نسیت . چون اساس مقاله بیس بودن پایان نامه ، تکمیل پروژه ها و پژوهش های قبلی در زمینه مقاله بیس هست . پس موضوع تکراری و کیس استادی از مقالات بیس داخلی هم می تواند باشد .
  با تشکر

  دیدگاه توسط زهره
  پاسخ
  • مقاله بیس هایی که از این دسته هستند داری اعتبار علمی بالایی نیستن و بهتره استفاده نشن.طبق سوالاتی ک پرسیدم و نظرات اساتید این مطلب رو بیان میکنم

   دیدگاه توسط طیبه محمدی
   پاسخ
 3. سلام
  مقالاتی که بالاش زده article in press می تونه قابل استناد باشه و به عنوان مقاله بیس استفاده بشه؟

  دیدگاه توسط زهرا
  پاسخ
 4. مقاله بیس هایی که از این دسته هستند یعنی پرسیدا ،داری اعتبار علمی بالایی نیستن و بهتره استفاده نشن.طبق سوالاتی ک پرسیدم و نظرات اساتید این مطلب رو بیان میکنم

  دیدگاه توسط طیبه محمدی
  پاسخ
 5. با سلام
  یه سوال داشتم و اونم اینکه مقالاتی که با عنوان Accepted Manuscript وجود دارند نیز میتونند به عنوان یک مقاله بیس به کار گرفته بشن؟

  دیدگاه توسط رضا
  پاسخ
 6. مقاله بیس در مورد اسنپ

  دیدگاه توسط زهرا
  پاسخ
ارسال دیدگاه
(الزامی) (الزامی)

مرتب‌سازی بر اساس: